Mıhlama

Eşim çok güzel yapar. Karadenizli olduklarından her halde oraları hiç görmesede yemeklerine bayılır..Bende fena değilim bu konuda.. Ama bu kez daha az yağlı ve peynirli yaptım. Sonuçta bende yiyeceğim.. Dedim bu sizin mıhlamanın İzmir görmüş hali.Fotoğrafları bir elimle çektim. O yüzden renkleri ve görüntü çokta güzel olmadı. Zor oluyor tabi sağ elde kaşık sürekli karıştırırken sol elde makina fotoğraf çekmeye çalışmak.. İşte benim mıhlamam..

Malzemeler :
2 yemek kaşığı tereyağı
2 yemek kaşığı mısır unu
100 gram dil peyniri
1 su bardağı süt
tuz

Yapılışı :

Tereyağını tavada erit. İçine mısır unu ekle, kokusu çıkıp rengi değişene kadar kavur. Sütü ilave edip karıştırmaya devam edin. Koyu kıvamda ise süt ilave edin. İçine küp küp doğradığınız peynirleri ilave edin. Tuzunu ekledikten sonra karıştırmaya devam ederek peyniri eritin. Kaşığı kaldırdığınızda tel tel ayrılan bir görüntü olmalıdır.

Mıhlamanın yan taraflarına yağ tabakası oluşup, kendi yağını vermeye başladığı zaman ocaktan alın. Tavayla birlikte sıcak servis yapın…

26 thoughts on “Mıhlama”

  1. Ama bu İzmir görmüş hali..:) Tereyağının yanlardan fokurdaması lazım.. Lezzeti verende mıhlama için kullanılan peynir.. Benim ki biraz kalorisiz yapma çabası..:) Çok teşekkür ederim Ebrucum..

  1. Yok hızlı değilimde evde herkes ayrı telden yemek yiyince daha çok tarifim oluyor ..Sende çok güzel lezzetler paylaşıyorsun.. Çok teşekkür ederim canım.. Sevgiler..

  1. Canım bu benim uyarlamam zaten..Evde ne peynir varsa onunla yaptım..:) Ama sizin oralara gelince yemeğe gelirim senin ellerinden.. Sevgiler..

 1. Oyacım burnumda tüten bir lezzet:) Benim de eşim Karadeniz’li kendisinden çok ben gittim o güzel yerlere ve her gittiğimde de hayran kalıp dönüyorum. Orada yemenin keyfi bambaşka 🙂 eşimin memeleketi Rize- Çamlıhemşin onlar muhlamayı buğday unuyla yapıyorlar , mısır unuyla yapılana kuymak diyorlar. Her ikside harika oluyor . Ellerine sağlık canım , kokusu buralara geldi:)))

 2. Oya’cım merhaba bir Karadeniz kızı olarak bayılırım uzun zamandır yapmadığım aklıma geldi.Ellerine sağlık,bende
  beklerim,sevgiler…

 3. Günaydın canım. ne zamandır yapsam mı yapmasam mı dediğim bir tarif. Ama nette bulduklarım bol kaloriliydi. Yarın sabah bunu bir deneyip tadını burda paylaşacağım. Ellerine sağlık canım…

  1. Benim yaptığımdada kalori var Gülaycım ama işte tereyağını azalttım.. İnsanın mıhlama isteğini gideriyor sonuçta.. Sonucu bekliyorum..Şimdiden afşyetler olsun.. Sevgiler..

 4. Oyacığım. Senin mıhlamayı yapmak bu sabaha kısmet oldu. Daha önce hiç yapmamış hatta yememiş biri olarak çok beğendim. eşim bayıldı 🙂 Ellerine sağlık canım ve teşekkür ederim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir