Taze İç Baklalı Zeytinyağlı Enginar

Tam zamanı enginarın… Mutlaka yememiz gereken sağlık deposu… Enginarın bir çok tarifini verdim… Enginarlı Pilav, Enginar Dolması, Zeytinyağlı Enginar, Enginar Köftesi... Şimdide sağlık deposunun iç baklalı zeytinyağlı yemeğini yazıyorum. Bilmeyenler henüz hiç pişirmemişler varsa mutlaka denesinler. Şimdi enginar mevsimi. Henüz içleri tüylenmedi, çanaklar küçük ve lezzetli.. Yapraklarıyla birlikte pişirebileceğiniz zaman.. Uzatmadan hemen tarifime geçiyorum..


Malzemeler :
4 adet enginar
1 kilo iç yapmış taze bakla
1 adet patates
1 adet kuru soğan
1 demet dereotu
1.5 adet limon
1 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı zeytinyağı
tuz

Yapılışı :

Enginarların sap kısımlarını ayırın. Dış yüzeydeki kötü yaprakları ayıklayın. Sivri yaprak uçlarını en alttakinin hizzasında kesin.Ortadan ikiye kesin. Orta kısmında tüylenme varsa kaşıkla temizleyin. Sap kısmını çanak kısmından düzleyerek kesin.  Limon sıkılmış su dolu bir kaba koyun. Diğer enginarları aynı şekilde temizleyin.

Patatesi soyun, iri küp şeklinde doğrayın. Soğanı ince yemeklik doğrayın. Dereotunu  ince kıyın. 1/2 limon suyu, zeytinyağı, un, 1 çay bardağı su  ve tuzu bir kap içerisinde karıştırın . Baklanın dış kalın yeşil kabuklarını ayıklayın. Çıkan tanelerin üzerindeki dış kabuk kısmı çıkarın. Tüm baklaları bu şekilde hazırlayın. Düdüklü tencereye enginarları sıralayın. Üzerine soğanı, patatesleri ve iç baklayı serpiştirin. Dere otunun yarısını serpin. Yağlı limon karışımını üzerine gezdirin. Düdüklünün kapağını kapatın. Ben  sinbonun  elektrikli düdüklü tenceresini kullanıyorum.

Enginarlar taze ise sebze ayarında 5 dakika, normal düdüklü tencerede 8 dakika kadar pişiriyorum. Servis tabağına alın. Ilınınca üzerine kalan dere otunu serpiştirin. Servis yapın..

18 thoughts on “Taze İç Baklalı Zeytinyağlı Enginar”

  1. enginara bayılıyorum ama bakla hiç yiyemiyorum:( annemde yapar baklalı enginar bayılırlar, ellerine sağlık her şey mevsiminde güzel….

  2. Oya hanımcım…sizi tebrik ediyorum…çok güzel yapmışsınız…enginarı bundan böyle sizin gibi yapacağım…on üzerinden on numara…sağolun…AYNUR KARATAŞ..

    1. Mutlaka bekliyorum Nursevincim yemeğe.. Eminim bu haliyle beğenirsin. Benim en sevdiğim sebze iç bakla olabilir. Bir tencere yerim..:) Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir