Çilek Reçeli

Bu sene yapmayı düşünmüyordum reçel. Ama pazarda çilekleri görünce gene dayanamadım. Oğlum pek yemez, eşim arada yer. Dedim ki yazın gelen misafirlerime ikram ederim, dolabımda bulunsun. İşte böyle reçellerle aramızdaki durum. Sizler seviyorsanız ölçüleri arttırarak yapın derim, şimdi tam zamanıyken..

Malzemeler :

1 kilo küçük çilek
1 kilo toz şeker (4 su bardağı)
Çeyrek limon suyu

Yapılışı :

Çileklerin yapraklı sap kısımlarını temizleyin. Çürük bozuk olanları ayırın. Bol suyla bir kaç kez yıkayın. Süzgeçte suyunu süzdürün. Tencereye çilekleri koyun, üzerine tüm toz şekeri dökün. Tencerenin kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın. 1 gece bekletin. Ertesi gün şeker eriyip çilekler sulanmış olmalıdır. Tencereyi orta ateşteki ocağa koyun. En az 45 dakika kaynatın. İsterseniz bir delikli kepçe yardımıyla köpük kısmını üzerinden alın. İçine limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın. İsterseniz sıcakken kavanozlara döküp kapaklarını sıkıca kapatın. Yada soğuduktan sonra kavanozlayın.

14 thoughts on “Çilek Reçeli”

  1. Ellerine sağlık canım. rengi dokusu nasıl güzel gözüküyor. benimde reçelle aram pek yoktur. Annem yapar bize verir. bende senin gibi misafir gelince sofrada çeşit olsun diye çıkartırım.

  2. Gecen sene ben de kavınvalidemle yapmıştım, kiloyla da degil 2-3 kasa 🙂 butun kış yedik çok güzel olmuştu.. biz iri çilek seçmiştik kaynarken küçülür diye ama pek küçülmediler, yemesi zor oldu.. sizin dediginiz gibi kücük secmek lazım.. elinize sağlık, canım cekti bu senede yapalım iyisi mi 🙂

    1. Seldacım daha vişne var, karadut, böğürtlen kayısı, şeftali.. Yapmam değim her reçelden en az 1 kilodan yaparım ben dayanamayıp.. :)) Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir