Dondurucuya Kırmızı Biber – Kapya Biber Hazırlama

Kırmızı biberi çok seviyorum özellikle salatasını. Bu yüzden şimdi mevsimi iken  bolca hazırlayıp dondurucuya sıralıyorum. Kışın bir poşet çıkarıp istediğim yerde kullanıyorum. Sarımsaklı salatada, makarnalarda, tavuk yemeklerinde, domates çorbasında daha bir çok tarifim de kullanıyorum. Sizde al biber severlerdenseniz bu saklama yöntemi tam da size göre.. Biraz vakit alıyor ama kışın yaz lezzetinde kırmızı biberler yiyeceğiz bu kadar zahmete değer.. İster mangalda ister fırında közleyelim ama mutlaka yapalım.  Hadi bakalım hepimize kolay gelsin.

Malzemeler :

2 kg kırmızı biber
buzdolabı poşeti

Yapılışı :
Kırmızı biberleri güzelce yıkayıp kurulayın. Fırın tepsisine yan yana sıralayın. Fırının ızgara kısmını 200-250 derece gibi açın. Başında bekleyerek her tarafını biberleri diri bırakarak közleyin.. Tüm biberler bitene kadar bu şekilde kızartın. Ilınan biberlerin kabuklarını soyun, bir bıçak yardımıyla tohumlarını ve sap kısmını temizleyin.

Porsiyonluk miktarlarda 3-4 adet biberi buzdolabı poşetlerine koyarak paylaştırın. Torbaların havasını çıkarıp ağzını kapatın. Derin dondurucuya yerleştirin.. Kışın istediğiniz zaman bir poşet çıkarıp kullanacağınız yere göre ister çözdürün isterseniz çözülmeden kıyarak kullanın. Afiyetler olsun…

6 thoughts on “Dondurucuya Kırmızı Biber – Kapya Biber Hazırlama”

  1. Ne güzel gerçek közde nasılda lezzetlidir. Ellerine sağlık ve afiyetle tüketmek nasip olsun. Üniversite öğrencisi annesi olmakda kolay değil. Artık kahvaltıya misaifrler olur bolca yerler. :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir