Kabak Çiçeği Kızartması

Kabak çiçeklerini herkes bilmez ve yemez.. Ben bundan 10 sene kadar önce tanıştım kabak çiçeğiyle. Özellikle dolmasına bayıldım. Ama bir kaç senedir yırtılan çiçekleri değerlendirmek için kızartmasını yapıyorum. Yiyenler bayılıyor. Kızartma olmasına bakmayın, yağ çekmemiş ve mükemmel bir lezzet.Yanına birde sarımsaklı yoğurt.Deneyin mutlaka beğeneceksiniz.

 

 

Malzemeler :
15 adet kabak çiçeği
1 su bardağı un
2 adet yumurta
175 gram maden suyu
tuz
250 gram yoğurt
1 diş sarımsak

Yapılışı :

Kabak çiçeklerinin orta kısımlarındaki tohum kısmını yapraklarını zedelemeden bir çay kaşığı yardımıyla temizleyin. Sap kısımlarını da temizleyip bol suda yıkayıp suyunun süzülmesi için bekletin.Yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayırın. Yumurta sarılarını un, maden suyu ve tuzu bir kasede karıştırın. Yumurta beyazlarını temiz ve kuru bir kapta mikser yardımıyla iyice çırpın. Beyaz ve katı bir şekilde olmalı. Yumurta aklarını söndürmeden diğer karışıma ekleyip yavaş yavaş karıştırın. Kabak çiçeklerini önce una sonra bu yumurtalı karışıma bulayın. Kızgın yağda 3-4 dakika her tarafı altın sarısı oluncaya kadar kızartın. Kağıt havlu üzerine çıkararak fazla yağını aldırın. Sarımsağı tuzla dövün ve yoğurtla karıştırın. Servis tabağına aldığınız kabak çiçeklerinin yanında yoğurtla sıcak servis yapın….

13 thoughts on “Kabak Çiçeği Kızartması”

  1. Kabak çiçeği dolmasına bayılırım. Kızartmasını hiç yemedim, çok güzel bir fikir. Ellerine sağlık. Güzel olduğu görünüşünden belli.

  2. İçine keçi peyniri koyup,krep hamuruna batırarak kızartıyorum bende nefis oluyor tavsiye ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir