Fındıklı Un Helvası

Un helvasını ben çok severim. Ama eşim ve oğlum sevmezler. O yüzdende sık sık yaptığım bir lezzet değil. Rahmetli dedem Alaşehir’den geldiğinde hadi bir kaşık helvası yap ta yiyelim kızım derdi. Oğlum bebekti o zamanlar .. Beşiği ben sallarım hadi yap kızım.. Dedemle ilgili belkide hatırladığım anılarım hep bu doğrultuda. Şimdiki dedeler gibi değildi. Bizleri sevmez sevse bile göstermezdi. Eskiler böyleydi.. O yüzden aklıma un helvası düştüğünde dedemi hatırlarım. Bu gün yine böyle bir günde aklımda dedem ve ben, yaptım helvamı.. Ben afiyetle yedim o günlerin tadıyla..

Malzemeler :
1 su bardağı un
1/2 su bardağından biraz fazla toz şeker
1 küçük çay bardağı sıvı yağ
1.5 su bardağına yakın kaynar su
1 çay bardağı fındık kırığı

Yapılışı :

Un ve yağı tencereye alın. Un renk değiştirene kadar kısık ateşte kavurun. Üzerine toz şekeri ekleyip karıştırmaya devam edin. Kaynar suyu ilave edin,sürekli karıştırın. Fındık kırıklarını ilave edin.Kıvama gelip katılaştığında ocaktan alın. 15 dakika demlenmeye bırakın. Yemek kaşığı kurabiye kalıplarıyla şekiller verin. Servis tabağına sıralayın. Benim kalıplarımla 15 adet yıldız çıktı bu ölçülerle siz ölçü ayarlamasını ona göre yapın. Ilık veya soğuk servis yapın.

8 thoughts on “Fındıklı Un Helvası”

  1. mekanı cennet olsun inşallah,bende bugün irmik helvası mı yoksa un helvası mı yapayım derken tarifini gördüm ve canım çekti ve karar verildi fındıklı un helvası yapıyorum:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir