Mordoğan, Gülbahçe Organik Pazarı ve Balıklıova Balık Mezatı

Bu gün güzel havayla bir ne zamandır gidemediğimiz Mordoğan a doğru yollara düştük. Hem evimizi bir kontrol edelim hemde orada yaşayan akrabalarımıza bir ziyaret edelim dedik. Mordoğan İzmire bağlı bir sahil köyü.. Yolu üzerindede çok güzel köyler var. Gülbahçede her pazar kurulan küçük organik pazar var. Köylü amca ve teyzeler kendi bahçe ve tarlalarında ürettikleri sebze meyvelerı getiriyor. Köy yumurtası, hurma zeytinler, salçalar, turşular, erişteler , kurutulmuş sebzeler aklınıza ne geliyorsa evlerinde tertemiz kendi elleriyle yaptıklarını pazara getiriyor teyzeler.. Gülbahçe organik pazardan bir kaç fotoğraf…

                                  Ağaçlar çiçek açmış.. Her yemyeşil.. Görmek yaşamak lazım…
                                                         Tazecik yemyeşil tüm ege otları….
     Meşhur,  çok lezzetli hurma zeytinler.. Ballar, polenler arkada teyzelerin kendi yaptıkları ev ürünleri..
             Hep överek anlatığım tarifini verdiğim Rezeneler.. Anlattığım kadar varlar değil mi..
             Şevket-i Bostan .. Kuzu etlisi çok lezzetli olur.. Laf aramızda bir şefimiz tatlısını bile yapmış…
                         Ve karaciğer dostu Enginarlar.. Enginar dolması olacaklar yarın soframda…
                      Kenarda yeşilliklere kapılmış ben.. Diyorum ben kendimi kaybederim pazarda diye..
Pazardan çıktıktan sonra yolumuza devam ediyoruz. Sırada Balıklı Ova  var… Balık ovada her gün saat 10.30 balık mezatı olur. Çevrede oturanlar ve balık restoranları sahipleri buradan o gün tutulmuş tazecik balık , kalamar ve karidesleri o mezattan açık arttırmayla alırlar. Biz bu kez almadık. Dönüşte Özalın yerinde yemek üzere planımızı yaparak yola devam ettik.. Balıklı Ova Balık Mezatından bir kaç fotoğraf..
                                     Tazecik denizden yeni tutulmuş balıklar mezata hazırlanmış..
Gidenler görenler bilir.Bu balık restoranı Özalın yerinin sahibi.. Birde balık tavsiye ediyorlar rejimlerde.. Amcanın 24 saati balık.. Dönüşte orada afiyetle yiyeceğimiz balıkları seçiyor…
Bu amca Garibin Yerinin sahibi.. Gidenler, oradan yolu geçenler mutlaka onuda tanırlar. Balık mı dedin.. Ha..ha…ha… Amcamın balıklar nerde kaldı dedğimizde verdiği cevap.. Doğal  yaşam çok rahat yapıyor herkesi.. Darısı başımıza..
Mordoğan sakin ve sessiz bir köy. İzmir Mordoğan yolu biraz virajlı ve kötü sayılabilecek bir yol. Bu yüzden  sadece yazları daha kalabalık ve hareketli oluyor. Deniz kenarında muhteşem güzellikte… Denizi temiz ve çok güzel. Deniz kenarındaki restoranları, kafeleri, çay bahçeleri ve alışveriş yapabileceğiniz her şey var..  Huzur dolu tamda yaşanabilecek bir sahil köyü..
Evimiz sokağımız, mahallemiz. Bizim komşularımızda bizim gibi sessiz, sakin ve güler yüzlüler. Bizim sokağımızda sürekli oturan bir kaç aile var.. Onlar bizi, biz onları gördüğümüze çok sevindik.  Özlemişim evimi ve Mordoğanı… Yaz gelse artık..
Komşuma selam veriyorum .. Nasıl bir şekilde dönmüşsem ..
 Kendisini biber sanan Limon ağacım.. Bu havalar onu da şaşırttı…
Bahçemizden Limonlarımızı, portakallarımızı, yarın omlet yapacağım ısıgan otu, ebe gümeci, dere otu, maydanoz ve pazı yapraklarını topladık.. Ben nereye gitsem aç kalmam.. Bütün otları seviyorum.. Pişirir pişirir yerim..Evimizi kontrol ettikten sonra yola Ardıça doğru devam.. Orada ablamız var hem Ardıç muhtarı hemde oranın en büyük marketinin sahibi. Marketin içinde özellikle kışın gelenlerin oturup sohbet edebileceği koltuk, sandalyeler ve sıcacık bir kuzine var.. Çıtır çıtır sesi, odun kokusu beni çocukluğuma evimizin mutfağına götürüyor. Bütün yemekleri annem kuzinede yapardı. Böreklerin kokusu bile burnumda..Güler yüz, hoş sohbet sıcacık kuzinenin etrafında.. İnsanın bırakıp dönesi gelmiyor..
 Ama dönüş vakti..Balıklıovaya geri döneceğiz deniz kenarında Özalın yerinde balık keyfi yapacağız. Özalın sabah mezattan aldığı balıklar.. Mangalda pişmiş yanında zeytinyağlı hurma zeytin, fava, salata kalamar ve zeytinyağlı enginar sapı.. Bu günün keyfini arttıran lezzetler.. Hep yemekleri ben yapacak değilim ya.. Bu günde ben keyif yapayım..
                         Odun sobasında pişen mis gibi köy ekmeği.. Bu gün biraz ayar kaçtı..
Burası yemek yediğimiz Özalın yerinin muhteşem manzarası.. İnsanın iştahı açılıyor.. Dediğim gibi ayar kaçıyor..
Sizlerle yazları yaşadığım yerleri paylaşmak istedim. Bizim oralara yolunuz düşerse kaçırmak istemeyeceğiniz yerleri ve lezzetleri anlatmak istedim.. Ben bu günü çok keyifli geçirdim.. Umarım sizlerinde pazar gününüz huzurlu, keyifli ve mutlu geçmiştir..

5 thoughts on “Mordoğan, Gülbahçe Organik Pazarı ve Balıklıova Balık Mezatı”

  1. Oyacım gercekten Harika yerler ,otlar deniz, manzara ,taze balık, insan başka ne isterki afiyetler olsun vallahi ne yalan söyleyeyim imrendim hele otlar muhteşem en yakın zamanda İzmire gitmek var şu sizin Bloglar toplandığında davet etseler.Ne mutlu size güzel bir şehirde yaşıyorsunuz bende ilerde bu hengameden kurtulup Urla taraflarına yerleşmek istiyorum.

    1. Berilcim gerçekten tam yaşanacak yerler.. Bizim blog toplantısı Nisanda yapılacak.. Ama çok üzgünüm listesi kapandı ve ona göre ayarlamalar yapıldı.. Bir dahakine inşallah davetlimiz olursun.. İzmire yerleştiğinde görüşmek üzere… Sevgilerimle..

  2. Oyacım ben bu yazıyı yayınladığın gün çok uğraşmama rağmen açamadım , aklıma takılmıştı,peynire bakarken sağda yazıyı gördüm ve seninle beraber pazarı gezdim , balık mezatında dolaştım , evine ve bahçene girdim hatta ısırgan topladım sonra markette kuzinennin başında sohbet ettim , en önemlisi 1 bardak birayla balığa eşlik ettim , sanalda olsa yaptım ne yapayım :-))
    Ben de biran önce Gümüşlük’e gitmek istiyorum , pazarcı teyzelerle sohbet edip sahilde çay ve bira keyfi yapmak istiyorum , inşallah nisan da başlangıç yaparım:-))

    1. Benim içinde Gez Gümüşlüğün pazarını.. Benim içinde deniz kenarında bir bira ve bir çay iç.. bir şey kalmadı 1 ay.. Sevgiler canım..:=)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir