Salepli Muhallebi

Bu tarifi ben yapmasam olmazdı. Yemek Deyip Geçmeyin Grubumuzdaki Hadisofraya ve Neşe Ersoy arkadaşlarımın tariflerinde gördüm. O kadar güzel yazılar vardıkı bu tatlı hakkında bende yapayım sevdiklerimle paylaşayım istedim. Gerçektende övgüyü hak eden bir lezzet.. Ellerinize sağlık Didemcim ve Neşecim.. Sizlerde lütfen deneyin, hem kolay hemde lezzetli bir tatlı daha olsun tarif defterinizde…

Malzemeler :
1 litre süt
5 yemek kaşığı salep
4 yemek kaşığı mısır nişastası

Üzeri için :
1 yemek kaşığı tarçın

Yapılışı :
Salep ve nişastayı bir tencere içinde karıştırın. Üzerine sütü yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Orta ateşteki ocakta muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Arkadaşlar yapmamış ama ben bir 5 dakika kadar mikserle çırpttım. Muhallebiyi servis kaselerine dökün. Sıcaklığı oda ısısına gelince buzdolabına kaldırın. 2 saat kadar soğutun. Servis esnasında üzerine tarçınla yada fındık kırığı ile süsleyin. Soğuk servis yapın..

12 thoughts on “Salepli Muhallebi”

    1. Teşekkür ederim canım.. Bu tarifi bulanların ellerine sağlık. Sütlü tatlılar daha hafif oluyorda o yüzden daha sık yapıyoruz galiba..Sevgilerimle..:)

    1. Neşecim ben dedim benim tatlı sizin tatlılara fark atar diye.. Tatlı aynı tatlı ama bak bir süs ne kadar değiştiriyor..:) Sağol canım.. Senin ve didemin ellerine sağlık..:)

  1. çok güzel gözüküyor ellerinize sağlık.Peki şekeri saleptenmi geliyor.salebi aktardanmı aldınız.bir markası var mı.

    1. Çok teşekkür ederim.. Hayır normal marketlerde satılan hazır salep tozlarından kullanıyoruz. Şekerli zaten hazır paket.. Ama tadı size az gelirse ilave edebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir